آشنایی با ساخت قالب شمع با سیلیکون از مجسمه جغد
پنجشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آشنایی با ساخت قالب شمع با سیلیکون از مجسمه جغد

تولید کنندگان و متخصصین برای سهولت در کار در دمای محیط، سیلیکون آر تی وی را  به دو جزء تقسیم کرده اند که با مخلوط و ترکیب کردن این دو جزء در دمای اتاق پس از گذشت چند ساعت تغییر شکل داده و به صورت الاستومر (لاستیکی انعطاف پذیر) در خواهد آمد. به سبب دو جزئی بودن به این سیلیکون RTV-2 نیز می گویند.

جز دوم که در هر نوع سیلیکون باید بنا به دستور مصرف تولید کننده درصد خاصی از آن استفاده شود را با اسامی مانند هاردنر ( Hardener ) و یا کاتالیزور ( Catalyst ) معرفی می کنند.

رنگ، شکل، فرم، نسبت اختلاط دو جزء و خصوصیات دقیق تری همچون زمان کار، زمان نهایی شدن، غلظت و مقاومت به نوع سیلیکون RTV-2 و تولید کننده ی آن بستگی دارد که هنگام ارائه محصول؛ خصوصیات و توضیحات فنی آن را شرح می دهند.

نحوه ی قالب سازی با سیلیکون RTV به ابتکار قالب ساز بستگی و برای قالب گیری از یک شیء راه های متعددی وجود دارد، در این مقاله با ساخت یک قالب یک تکه مجسمه جغد از جنس شمع (پارافین) آشنا می شوید.
تصویر جغد شمعی درون ظرف نگهدارنده برای تهیه قالب (جغد به سطح چسبیده شده تا از نفوذ سیلیکون به زیر آن جلوگیری شود) (با استفاده از چسب حرارتی و نواری تمامی راه های خروج سیلیکون از ظرف بسته شده است)
تصویر جغد شمعی درون ظرف نگهدارنده برای تهیه قالب
(جغد به سطح چسبیده شده تا از نفوذ سیلیکون به زیر آن جلوگیری شود)
(با استفاده از چسب حرارتی و نواری تمامی راه های خروج سیلیکون از ظرف بسته شده است)پس از مخلوط و ترکیب کردن سیلیکون با هاردنر ، سیلیکون روی شی و درون ظرف ریخته می شود (در صد ترکیب سیلیکون و هاردنر هر سیلیکون متفاوت بوده و باید طبق مشخصات فنی تولید کننده مصرف شود)
پس از مخلوط و ترکیب کردن سیلیکون با هاردنر ، سیلیکون روی شی و درون ظرف ریخته می شود
(در صد ترکیب سیلیکون و هاردنر هر سیلیکون متفاوت بوده و باید طبق مشخصات فنی تولید کننده مصرف شود)سیلیکون از گوشه و به آرامی ریخته می شود تا تمام جغد را به خوبی در بر گیرد و از ایجاد حباب جلوگیری شود
سیلیکون از گوشه و به آرامی ریخته می شود تا تمام جغد را به خوبی در بر گیرد و از ایجاد حباب جلوگیری شودپس از گذشت چند ساعت و نهایی شدن مراحل پخت، قالب آماده است. برای بیرون آوردن مجمسه از درون قالب سیلیکونی و توانایی ریخته گری در آن از یک تیغ تیز (برش زیگزاگی برای در هم قفل شوندگی بهتر) استفاده شده
پس از گذشت چند ساعت و نهایی شدن مراحل پخت، قالب آماده است. برای بیرون آوردن مجمسه از درون قالب سیلیکونی و توانایی ریخته گری در آن از یک تیغ تیز (برش زیگزاگی برای در هم قفل شوندگی بهتر) استفاده شدهتصویر مجسمه جغد شمعی و قالب سیلیکونی
تصویر مجسمه جغد شمعی و قالب سیلیکونی

انصراف از نظر