آموزش ساخت قالب یک طرفه با سیلیکون RTV-2 از قرنیز چوبی
پنجشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آموزش ساخت قالب یک طرفه با سیلیکون RTV-2 از قرنیز چوبی

تولید کنندگان و متخصصین برای سهولت در کار در دمای محیط، سیلیکون آر تی وی را  به دو جزء تقسیم کرده اند که با مخلوط و ترکیب کردن این دو جزء در دمای اتاق پس از گذشت چند ساعت تغییر شکل داده و به صورت الاستومر (لاستیکی انعطاف پذیر) در خواهد آمد. به سبب دو جزئی بودن به این سیلیکون RTV-2 نیز می گویند.


جز دوم که در هر نوع سیلیکون باید بنا به دستور مصرف تولید کننده درصد خاصی از آن استفاده شود را با اسامی مانند هاردنر ( Hardener ) و یا کاتالیزور ( Catalyst ) معرفی می کنند.


رنگ، شکل، فرم، نسبت اختلاط دو جزء و خصوصیات دقیق تری همچون زمان کار، زمان نهایی شدن، غلظت و مقاومت به نوع سیلیکون RTV-2 و تولید کننده ی آن بستگی دارد که هنگام ارائه محصول؛ خصوصیات و توضیحات فنی آن را شرح می دهند.قالب گیری یک طرفه، یک رو، رو باز (open face) و یک بخشی (one part) شیوه ای از قالب سازی است، برای قالب گیری از اجسام و اشیایی که سطحی گسترده داشته و معمولا قسمت پشتی یا زیرین این اشیا به دیوار، زمین و یا سقف متصل می شود، مناسب می باشد و توصیه می شود.


قالب های یک طرفه در دسته بندی قالب ها، جزء قالب های معکوس (قالب های منفی - Negative Molds) دست بندی می شوند. چون قالب بدست آمده منفی و معکوس شی اصلی می باشد.


نحوه ی قالب سازی با سیلیکون RTV به ابتکار قالب ساز بستگی و برای قالب گیری از یک شیء راه های متعددی وجود دارد، در این مقاله تصاویر تهیه قالب از یک قرنیز چوبی با استفاده از سیلیکون لاستیکی RTV-2 را مشاهده می فرمائید.انتخاب قرنیز چوبی برای تهیه قالب و تعبیه آن درون یک دور قالب از جنس تخته چوب فشرده روکش دار (نئوپان) و درزگیری شده سیلیکون RTV بسیار روان است، به همین سبب شی به کف ظرف باید چسبیده باشد تا از نفوذ سیلیکون به زیر آن جلو گیری شود.
انتخاب قرنیز چوبی برای تهیه قالب و تعبیه آن درون یک دور قالب از جنس تخته چوب فشرده روکش دار (نئوپان) و درزگیری شده
سیلیکون RTV بسیار روان است، به همین سبب شی به کف ظرف باید چسبیده باشد تا از نفوذ سیلیکون به زیر آن جلو گیری شود.سطح و میز کار، شی، قاب دور قالب باید تراز باشند در قالب های یک طرفه (قالب های معکوس) تراز بودن از اهمیت بسیار بالایی برخورد دارد
سطح و میز کار، شی و قاب دور قالب باید تراز باشند
در قالب های یک طرفه (قالب های معکوس) تراز بودن از اهمیت بسیار بالایی برخورد داردتصویر مخلوط کردن هاردنر و سیلیکون RTV در ظرف پلاستیکی (در صد اختلاط هاردنر و سیلیکون RTV، در انواع آن متفاوت بوده، حتما باید برای نتیجه مطلوب مشخصات فنی سیلیکون قبل از مصرف مطالعه شود)
تصویر مخلوط کردن هاردنر و سیلیکون RTV در ظرف پلاستیکی
(در صد اختلاط هاردنر و سیلیکون RTV، در انواع آن متفاوت بوده، حتما باید برای نتیجه مطلوب مشخصات فنی سیلیکون قبل از مصرف مطالعه شود)اگر میزان سیلیکون مصرفی زیاد است و نیاز به کمک همزن یا دریل برقی احساس می شود، حتما حالت دور کند برای این وسیله ها انتخاب شود تا از ایجاد حباب جلوگیری به عمل آید
اگر میزان سیلیکون مصرفی زیاد است و نیاز به کمک همزن یا دریل برقی احساس می شود، حتما حالت دور کند برای این وسیله ها انتخاب شود تا از افزایش حباب جلوگیری به عمل آیدریختن سیلیکون از گوشه قالب به آرامی صورت گرفته تا مانع از تشکیل حباب اضافی گردد
ریختن سیلیکون از گوشه قالب به آرامی صورت گرفته تا مانع از تشکیل حباب اضافی گردددر ابتدا حجم سیلیکون مصرفی به میزانی انتخاب شده که در پایان کار سیلیکون روی شی را با ضخامتی بیشتر از یک سانیمتر پوشانده است
در ابتدا حجم سیلیکون مصرفی به میزانی انتخاب شده که در پایان کار سیلیکون روی شی را با ضخامتی بیشتر از یک سانیمتر پوشانده استپس از گذشت چند ساعت (تولید کننده سیلیکون در مشخصات فنی ذکر نموده) قالب نهایی شده و آماده خروج از قاب می باشد.
پس از گذشت چند ساعت (تولید کننده سیلیکون در مشخصات فنی ذکر نموده) قالب نهایی شده و آماده خروج از قاب می باشد.تصویر بیرون آوردن قرنیز چوبی به آرامی از درون قالب خود
تصویر بیرون آوردن قرنیز چوبی به آرامی از درون قالب خود


قالب سیلیکونی اکنون آماده استفاده (ریخته گری - قالب ریزی) است. درون قالب های سیلیکون لاستیکی را می توان با انواع مواد مانند گچ، گِل، پارافین (شمع) و انواع رزین (مانند:رزین پلی استر، رزین اپوکسی)
قالب سیلیکونی اکنون آماده استفاده (ریخته گری - قالب ریزی) است.

 
درون قالب های سیلیکون لاستیکی را می توان با انواع مواد مانند گچ، گِل، پارافین (شمع) و انواع رزین های مصنوعی(مانند:رزین پلی استر، رزین اپوکسی و رزین های پلی یورتان) ریخته گری کرد.

انصراف از نظر